09221900739 (پشتیبانی 24ساعته)

02166090515

تهران، میدان تیموری،کوچه گلستان،پلاک2، ساختمان دوم پارک علم و فناوری دانشگاه صنعتی شریف
09221900739 (پشتیبانی 24ساعته) 02166090515  

مشاوره رایگان

جهت مشاوره برای پوشاک ضد تعریق فرم مقابل را تکمیل نمایید

کاربرد نانو در پوشاک

کاربرد نانو در پوشاک

نانو چیست؟ و یا به عبارتی بهتر کاربرد نانو در پوشاک چیست؟ این یکی از سوالاتی بوده که اکثر کاربران با شنیدن نام فناوری نانو با آن مواجه هستند.

فناوری نانو نوعی تکنولوژی بین رشته ای است که در حال حاضر به سرعت در حال رشد می باشد.

صنایع بسیاری وجود دارند که فناوری نانو سبب گسترش آنها شده است. از جمله این صنایع می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • صنعت ورزش
 • صنعت فناوری فضایی
 • محصولات مربوط به مراقبت از پوست
 • صنعت پوشاک

این فناوری را می توان در صنایع مختلف به کار برد. فناوری نانو با موادی که دارای طول 1 تا 100 نانومتر هستند، سر و کار دارد. زمانی که ابعاد به مقیاس نانومتر کاهش یابد به تبع ویژگی های ماده نیز به طرز چشم گیری دچار تغییر خواهد شد.

استفاده از پارچه نانو برای لباس های مختلف مزیت های زیادی برای تولید کننده و مصرف کننده به همراه دارد.

برای آشنایی بهتر با لباس نانو و دیگر کاربردهای این فناوری ما موضوع این مقاله را به کاربرد فناوری نانو در پوشاک اختصاص داده ایم.

برخی از پوشاک تولید شده با فناوری نانو را می توانید از وبسایت کوال نیز خریداری کنید: خرید زیرپوش نانو

کاربرد نانو در پوشاک و تفاوت الیاف نانو با دیگر پارچه ها

پارچه نانو چیست؟

کشور ایران از سال 2001 آغاز به فعالیت در حوزه فناوری نانو نمود و طی چند سال اخیر با پیشرفت هایی در زمینه پوشاک و موارد دیگر، به یکی از برترین و پیشگامان عرصه نانو تبدیل شده است.

به طوری که در حال حاضر رتبه چهارم فناوری نانو در جهان متعلق به ایران است. همچنین مقام های اول و دوم و سوم به ترتیب متعلق به کشور های آمریکا، چین و هند می باشد.

لباس های نانو مزایای بسیار زیادی دارند که موجب گسترش کاربرد آنها نزد مردم شده است. پارچه نانو بافت ضد لک و الیافی مقاوم دارد و با مزایای زیادی برای مصرف کنندگان همراه است.

میزان تاثیر و کاربرد نانو در پوشاک بر هیچ فردی پوشیده نیست و امروزه شما شاهد لباس های نانو مختلفی در بازار هستید.

نانو ساختارها همچنین می توانند مقاومت شیمیایی پارچه ها را افزایش دهند و خواص ضد باکتریایی به پارچه بدهند.

برای تهیه پارچه های نانو از فناوری نانو استفاده می شود که طی آن مولکول های تشکیل دهنده پارچه به مقدار زیادی تغییر می کنند. در نتیجه ویژگی ها و خواص جدیدی در این محصولات به وجود می آید.

تاثیر الیاف نانو در لباس

همه ما برای خوش استایل بودن و راحتی از لباس های مختلفی استفاده می کنیم. هر یک از این لباس ها از جنس خاصی تولید شده اند که دارای ویژگی های خاصی هستند.

صنایع تولید کننده لباس و پوشاک مانند هر صنعت دیگری با گذشت زمان با پیشرفت های زیادی همراه بوده است. استفاده از الیاف نانو در لباس را می توان یکی از این پیشرفت ها محسوب کرد.

پارچه های نانو از بهترین انواع پارچه هستند که آلودگی روی آنها قرار نمی گیرد و مانند سایر پارچه ها کثیف نمی شوند.

از دیگر ویژگی های قابل توجه الیاف نانو در لباس این است که شما برای صاف کردن آن احتیاجی به استفاده از اتو نخواهید داشت و تنها با تکان دادن پارچه می توان تمام چین و چروک های آن را برطرف نمود.

کاهش مصرف انرژی با استفاده از نانو در پوشاک

یکی دیگر از مهم ترین قابلیت های پارچه های نانو این است که این پارچه ها دمای بدن را حفظ و در برابر سرما و گرمای محیط از بدن محافظت می نمایند. به طوری که در سرمای زمستان بدن را گرم نگه داشته و در گرمای تابستان بدن را خنک می کند.

به این ترتیب می توان مصرف انرژی را تا حد زیادی کاهش داد. جلوگیری از بوی بد عرق خاصیت دیگر لباس نانو است که بسیاری از افراد را ترغیب به خریدن این لباس ها می کند.

فناوری نانو از جمله فناوری هایی بوده که توانسته موجب تغییر و تحول زیادی در صنایع مختلف شود. کاربرد نانو در پوشاک و استفاده از این فناوری برای تولید پارچه هایی برای دوخت لباس موجب شده تا لباس های قدیمی با پارچه های مختلف جای خود را به لباس نانو بدهند.

با توجه به ویژگی های خاص این فناوری تولید کنندگان زیادی در صنعت پوشاک روند کار خود را تغییر داده اند و از پارچه نانو برای لباس استفاده می کنند.

با توجه به این که استفاده از پارچه های نانو برای دوخت لباس با استقبال رو به رو شده و این محصولات فروش بالایی دارند، تولید کنندگان پوشاک برای تولید هر یک از لباس ها مانند زیرپوش ها، جوراب و غیره از این فناوری استفاده می کنند.

به علاوه مراقبت از پوست و سلامتی افراد نیز از دیگر ویژگی های بوده که موجب محبوبیت این فناوری شده است. بنابراین می توان گفت نانو در صنعت پوشاک و نساجی کاربردهای زیادی دارد.

 

فناوری نانو چگونه موجب بهبود الیاف پارچه می شود؟

همان طور که اشاره کردیم تولید لباس نانو توانسته صنعت نساجی و پوشاک را با تحول عظیمی رو به رو کند. این صنایع پارچه هایی که به صورت نانو تولید می شوند دارای مقاومت شیمیایی بالایی بوده و همچنین به صورت ضد آب تولید می شوند.

این پارچه ها خاصیت ضد باکتریایی بالایی دارند و از رشد میکروب ها و باکتری ها بر روی پوست جلوگیری می کنند. این در حالی است که پارچه های دیگر فاقد این ویژگی ها هستند.

بنابراین می توان گفت الیاف نانو در لباس موجب شده تا خواص پارچه به طرز شگفت انگیز یا افزایش یابد بدون این که به ضخامت و یا وزن پارچه اضافه شود.

برای مثال با استفاده از فناوری نانو می توان پارچه های معمولی که برای شلوار مورد استفاده قرار می گیرد را به پارچه هایی با کیفیت تر با خاصیت ضد آب و سبک تبدیل نمود.

همان گونه که گفتیم این پارچه های سبک علاوه بر وزن کم خاصیت های زیادی برای حفظ سلامت بدن دارند.

لباس نانو ضد باکتری بوده و می تواند احتمالا ابتلا به برخی بیماری ها را کاهش دهد. همچنین باید گفت استفاده از این فناوری برای تولید پارچه های نانو باعث شده تا پارچه ها ضد حساسیت باشد.

این یعنی هر فردی می تواند بدون هیچ مشکلی از این پارچه های نانو استفاده کند. لایه محافظ موجود در الیاف نانو در لباس موجب شده تا در این پارچه ها . لباس ها هوا به خوبی در جریان باشد. این امر مانع بو گرفتن لباس خواهد شد.

تاثیرات قابل توجه الیاف نانو

می توان گفت که استفاده از فناوری نانو برای تولید لباس ها منجر شده تا کیفیت و بافت پارچه بهبود یابد و لایه محافظ در این لباس نانو اجازه نمی دهد کثیفی ها و لک ها به عمق پارچه نفوذ کنند.

بر این اساس می توان نتیجه گرفت که کاربرد نانو در پوشاک و استفاده از آن توانسته تاثیر زیادی روی پارچه های موجود داشته باشد. از دیگر تاثیراتی که لباس نانو روی پارچه می گذارد، می توان به موارد زیر اشاره کرد.

 • به کار بردن فناوری نانو برای تولید زره های ارتشیان و سربازان موجب شده تا لباس های آن ها سبک باشند و بتوانند در آن احساس راحتی کنند.
 • فناوری نانو به کار رفته در لباس شنا که آن را به عنوان یک لایه پلاسما می شناسند، موجب شده تا مولکول های به راحتی دفع شده که این موضع برای سلامتی شناگر بسیار مفید است.
 • فناوری نانو روی پارچه های استفاده شده برای مبلمان ها نیز تاثیر زیادی داشته و این پاک کردن لکه ها و کثیفی ها از روی این پارچه ها بسیار راحت است.

کاربرد فناوری نانو در پوشاک

کاربرد فناوری نانو در تکمیل پارچه ها

ویژگی های زیادی در صنعت نساجی با به کارگیری تکنولوژی نانو حاصل می شود که در ادامه به مهم ترین آنها اشاره می کنیم:

  • دفع آب: تغییر ابعاد مولکول های پارچه به نانومتر موجب می شود که آب به پارچه نفوذ نکند و در قسمت خارجی پارچه باقی بماند.
  • مقاومت در برابر چین و چروک: فناوری نانو باعث مقاوم شدن پارچه در برابر چروک می شود. به گونه ای که ساختار مولکولی در مقیاس نانو به طور عمیق در الیاف پارچه نفوذ کرده و قابلیت ضد چروکی را ایجاد می کند.
 • حفاظت در برابر اشعه فرابنفش: ذرات نانو در مقایسه با سایر مواد، محافظت بیشتری در برابر اشعه فرابنفش دارند.
 • خاصیت ضد باکتریایی: استفاده از پارچه های نانو در بیمارستان ها و مراکز درمانی بسیار مفید است. زیرا ویروس ها و باکتری هایی که موجب بوی بد پارچه و از بین رفتن سریع تر آن می شوند امکان نفوذ به پارچه ها و لباس های نانو را نخواهند داشت.

کاربرد فناوری نانو در پوشاک

حال که متوجه شدید نانو چیست باید به سراغ کاربردهای آن در و همچنین مزایای پوشاک تولید شده با نانو برویم. به طور کلی کاربردهای فناوری نانو را به سه بخش تقسیم می کنند که عبارت اند از:

 • کاربرد فناوری نانو در بخش های هوشمندانه
 • کابرد فناوری نانو در خواص مواد نساجی
 • کابرد فناوری نانو در صنعت پوشاک

به طور کلی می توان گفت صنایعی زیادی وجود دارند که با استفاده از فناوری نانو توانسته اند تولیدات منسوجات خود را بهبود ببخشند. صنعت پوشاک نیز از این صنایع بوده که بسیار مورد توجه کاربران قرار گرفته است.

ما در این بخش تنها کاربرد نانو در پوشاک را بررسی می کنیم. در تولید پوشاک و البسه استفاده از فناوری نانو موجب شد تا خواص پارچه ها بهبود یابد، در نتیجه تولید محصولات نانو نیز با استقبال همراه شد.

فناوری نانو موجود در لباس های نانو باعث می شوند تا پارچه های موجود طول عمر بیشتری داشته باشند.این پارچه ها همچنین با تنوع رنگ بالایی تولید می شوند تا کاربران برای انتخاب رنگ پارچه های نانو با محدودیتی رو به رو نباشند.

ذرات نانو می توانند قابلیت ها و ویژگی های جدیدی مانند ذخیره انرژی را به پارچه ها اضافه کنند.لباس نانو در کنار مقاوت بالا در برابر چروک و مواد شوینده، بافت ضد لکی دارد.

به علاوه در کنار تمام این ویژگی های منحصر به فرد قیمت لباس نانو نیز مقرون به صرفه است تا هر فردی بتواند به راحتی آن ها را تهیه کند.

جمع بندی کاربرد نانو در پوشاک

مزایای محیطی و اقتصادی نانو 

قابلیت های خاص و منحصر به فرد مواد نانو به علت پتانسیل اقتصادی که دارد، نه تنها توجه پژوهشگران بلکه توجه بسیاری از مشاغل و کسب و کارها را به خود جلب کرده است.

فناوری نانو فواید بسیاری نیز برای محیط زیست دارد. کاهش مصرف انرژی، کاهش تولید و انتشار مواد زائد و کاهش مصرف مواد خام از مواردی است که فناوری نانو در جهت کمک به محیط زیست از خود به جای می گذارد.

به طوری که با استفاده از منابع بسیار کمتر و بدون هیچ عملکرد تخریب کننده ای برای محیط زیست، موجب صرفه جویی و کاهش استفاده از مواد خام و همچنین ارتقا سطح کیفیت زندگی می شود.

تا اینجا به طور جامع و کامل با کاربرد نانو در پوشاک آشنا شدید. در ادامه به قیمت این نوع از پوشاک در بازار اشاره می کنیم.

قیمت لباس نانو

یکی از اصلی ترین مواردی که افراد هنگام خرید یک کالا به آن توجه می کنند قیمت آن است. قیمت لباس نانو نسبت به سایر لباس های موجود در بازار بالاتر است.

البته این اختلاف قیمت به دلیل ویژگی ها و نقاط قوتی است که این نوع لباس ها برای مصرف کنندگان به همراه دارند.

با این حال، خرید لباس نانو اگرچه در نگاه اول ممکن است اقتصادی به نظر نرسد،اما به دلیل ویژگی هایی که پیش تر ذکر کردیم می تواند در درازمدت موجب کاهش هزینه ها شود. 

برای مثال استفاده از لباس های نانو کاهش استفاده از اتو که وسیله ای برقی است را به دنبال دارد که موجب کاهش مصرف انرژی می شود.

همچنین به علت ماندگاری بالایی که این لباس ها دارند می توان از یک لباس به مدت طولانی تری استفاده کرده و از هزینه های اضافی جلوگیری به عمل آورد.

قیمت لباس نانو همچنین دلیلی بر جلوگیری از سیر تصاعدی تولید و پخش آنها در بازار می باشد.

 

برگزاری مد با اصول نانو: نقش انقلابی کاربرد نانو در پوشاک

 

کاربرد نانو در پوشاک، با توانایی کنترل مواد در ابعاد نانومتری، انقلابی در صنعت مد و پوشاک ایجاد کرده است. کاربرد نانو در پوشاک به چهار زمینه اصلی از اهمیت و تأثیرات مهم برخوردار است:

 

 1.  مقاومت به آب و لکه‌گیری نانو: یکی از کاربرد نانو در پوشاک ، افزایش مقاومت به آب و لکه‌گیری است. با استفاده از نانوذرات مخصوص، پوشاک می‌توانند به طور مؤثری از آب و لکه‌های مایعات جلوگیری کنند. این ویژگی به خصوص برای پوشاک روزمره بسیار مهم است و باعث می‌شود که لباس‌ها برای مدت طولانی‌تری استفاده شوند.

 

 1.  ضد باکتری و ضد عفونی کنندگی نانو: نانوذرات ضد باکتری کارآمدی در پوشاک ایجاد می‌کنند. این ویژگی به خصوص در بخش پوشاک پزشکی و پوشاک مرتبط با بهداشت بسیار حائز اهمیت است. با کاربرد نانو، می‌توان پوشاک را ضد عفونی کرد و به بهبود سلامتی کاربران کمک کرد.

 

 1.  تنفس پذیری و راحتی: نانومتری بودن ساختار پوشاک نانو اجازه می‌دهد تا پوشاک تنفس پذیری بالا داشته باشند. این ویژگی باعث راحتی بیشتر در استفاده از پوشاک می‌شود و از ایجاد حس آزار دهندگی و عرقزنی در آینده جلوگیری می‌کند.

 

 1.  محیط زیست و پایداری: یکی از مزایای کاربرد نانو در پوشاک ، کاهش مصرف منابع و پایداری محصولات است. با استفاده از نانوتکنولوژی، می‌توان مصرف مواد اولیه و انرژی را به حداقل رساند و پوشاک سازگار با محیط زیست تولید کرد.

 

 1. کاربردهای هوشمند نانو: کاربرد نانو در پوشاک به پوشاک توانایی افزودن عناصر هوشمند می‌دهد. این عناصر می‌توانند اطلاعاتی مانند دما، رطوبت، واکنش به نور، و غیره را اندازه‌گیری کرده و به کاربر اطلاع دهند. این امکانات هوشمند باعث بهبود تجربه کاربری و ارتقاء عملکرد پوشاک می‌شوند.

 

 1. پوشاک منعطف نانو: با استفاده از نانوذرات، می‌توان ساختار پوشاک را انعطاف‌پذیرتر کرد. این ویژگی به افزایش راحتی و تناسب بهتر با انواع اندام‌ها کمک می‌کند. همچنین، پوشاک نانو می‌توانند با توجه به شرایط محیطی تغییر کنند، مانند جلوگیری از گرمای زیاد در تابستان یا حفظ گرما در زمستان.

 

 1. پوشاک نانو در صنعت ورزشی: در صنعت ورزشی، پوشاک نانو می‌توانند به بهبود عملکرد و تناسب بدنی کمک کنند. مثلاً از نانوذرات خاصی می‌توان در ساخت لباس‌های ورزشی استفاده کرد که عرق را به خوبی جذب کنند و از بدن دفع کنند.

 

 1. کاهش مصرف انرژی: تولید کاربرد نانو در پوشاک می‌تواند باعث کاهش مصرف انرژی در طی فرآیند تولید شود. این کاهش می‌تواند به حفظ محیط زیست کمک کرده و همچنین هزینه‌های تولید را کاهش دهد.

 

 1.  پوشاک نانو و مد جوانان: جوانان و نسل جدید از مصرف‌کنندگان به تکنولوژی حساس‌تر هستند و از پوشاک نانو به عنوان نماد مدرنیته و نوآوری استفاده می‌کنند. این نوع پوشاک باعث جلب توجه جوانان به عنوان یک انتخاب مد جلوه می‌دهد و به ترویج نانوتکنولوژی در آینده کمک می‌کند.

 

 1.  پوشاک نانو و افزایش عمر مفید: به عنوان اختتامیه، کاربرد نانو در پوشاک معمولاً دارای عمر مفید بلندتری هستند. این به معنای کمترین نیاز به تعویض و جایگزینی پوشاک می‌باشد. این امر به کاهش تولید زباله پوشاک و از بین بردن پسماندها کمک کرده و به محیط زیست کمک می‌نماید.

 

در نهایت، این نکته حائز اهمیت است که کاربرد نانو در پوشاک در آینده پوشاک نقش بسیار مهمی ایفا می‌کند. با افزایش توانمندی‌ها و امکاناتی که نانوتکنولوژی به پوشاک ارائه می‌دهد، این صنعت به سمت پوشاکی با کاربردهای هوشمند، کارآمدتر، و محیط زیستی‌تر حرکت می‌کند. تأثیر این انقلاب نانو در صنعت مد نه تنها به مصرف‌کنندگان ارزش افزوده می‌دهد بلکه به محیط زیست و پایداری اقتصادی نیز سود می‌آورد.

 

جمع بندی کاربرد نانو در پوشاک

فناوری نانو یکی از به روز ترین فناوری های رو به رشد بوده که جایگاه ویژه ای در سراسر جهان به خود اختصاص داده است. امروزه از فناوری نانو در حوزه های متعددی به صورت گسترده استفاده می شود که یکی از مهم ترین آنها صنعت پوشاک است.

پارچه ها و لباس هایی که با استفاده از این فناوری تولید می شوند دارای خواص بسیار مطلوبی هستند. همین امر موجب افزایش محبویت این لباس ها نزد مردم شده است.

به علاوه قیمت لباس نانو نیز با توجه به مزیت های آن بسیار مناسب تعیین شده است.

۱
۲
۳
۴
۵
میانگین امتیازات ۳.۶ از ۵
از مجموع ۵ رای

پد فیلتر تصفیه هوای گرانولی سایز بزرگ

739,000 تومان959,000 تومان
 • این فیلتر قادر به جذب و حذف انواع آلاینده های مختلف از محیط از جمله اکسید گوگرد، اکسید های نیتروژن، ازت، مونوکسید کربن، ترکیبات آلی فرار است.
 • روک این فیلتر از جنس اسپیسر است و درون آن گرانول های حاوی ماده موثره وجود دارند.
 • گرانول های موجود به دلیل تخلخل های زیادی که دارند به راحتی آلاینده ها را به دام می اندازد و پس از آن ماده موثره شروع به کار کرده و آلاینده های جذب شده در اسفنج را تجزیه و نابود میکند.
 • پد فیلتر گرانولی تصفیه هوای کوال به هیچ دستگاه تصفیه هوا و یا فن نیاز ندارد و با قرار گرفتن در هر محیط بسته که هوا در آن جریان دارد، قادر به جذب و حذف آلاینده های محیط است.
 • با توجه به آلاینده های موجود در محیط، فیلتر تصفیه هوای کوال از 4 ماه تا 8 ماه می تواند مورد استفاده قرار گیرد.
 • برای شارژ و بهبود عملکرد فیلتر، تنها کافی است آن را در معرض نور خورشید قرار دهید.
 • این محصول دانش بنیان بوده و دارای گواهی نانومقیاس از ستاد توسعه فناوری نانو است.
 

پد فیلتر تصفیه هوای گربه دارای کاور

قیمت اصلی 498,000 تومان بود.قیمت فعلی 435,000 تومان است.
 • بوگیر کوال دارای یک کاور قابل شستشو است.
 • این بوگیر قابلیت نصب و آویزان شدن در هر قسمت از اتاق و یا خاک گربه را دارد.
 • طول عمر مفید این فیلتر گرانولی با توجه به آلاینده های موجود در محیط از 4 ماه تا 8 ماه متغییر است.
 • برای شارژ و بهبود عملکرد فیلتر باید آن را در معرض نور خورشید قرار داد.
 • این نوع بوگیر با تولید رادیکال های آزاد به راحتی بوی بد و نامطبوع حیوان را جذب می کند.
 • ماده موثره در داخل این پد فیلتر گرانولی به دلیل تخلخل های زیادی که دارد، بوهای نامطبوع و ناخوشایند را به دام انداخته و تجزیه و حذف میکنند.
 • این محصول دانش بنیان بوده و دارای گواهی نانومقیاس از ستاد توسعه فناوری نانو است.
 • این فیلتر به صورت یک پاکت رنگی با ابعاد 20سانت در30سانت است که در یک کاور مشکی رنگ قابل شستشو قرار دارد.

پکیج ضد تعریق زنانه

قیمت اصلی 721,000 تومان بود.قیمت فعلی 609,000 تومان است.
 • ضد تعریق و مانع نشت عرق بر روی لباس
 • دارای سوپر جاذب های بوی عرق
 • بسیار نازک، کم ضخامت و تنفسی
 • قابل استفاده برای زیر بغل و کمر

پکیج ضد تعریق مردانه

قیمت اصلی 721,000 تومان بود.قیمت فعلی 609,000 تومان است.
 • ضد تعریق و مانع نشت عرق بر روی لباس
 • دارای سوپر جاذب های بوی عرق
 • بسیار نازک، کم ضخامت و تنفسی
 • قابل استفاده برای زیر بغل و کمر

پیش فیلتر تصفیه هوا

70,000 تومان200,000 تومان
پیش فیلتر تصفیه هوا یک قطعه مهم در سیستم‌های تصفیه هوا است که برای جذب و نگهداری ذرات بزرگ و

پیش فیلتر تصفیه هوا آنتی باکتریال

90,000 تومان360,000 تومان
پیش فیلتر تصفیه هوا یک قطعه مهم در سیستم‌های تصفیه هوا است که برای جذب و نگهداری ذرات بزرگ و

تیشرت شب تاب زنانه

قیمت اصلی 598,000 تومان بود.قیمت فعلی 498,000 تومان است.
 • دارای خواص شبتاب و لومینانس
 • ایجاد درخشش در شب
 • عدم خواص ضد تعریق

تیشرت شب تاب مردانه

قیمت اصلی 598,000 تومان بود.قیمت فعلی 498,000 تومان است.
 • دارای خواص شبتاب و لومینانس
 • ایجاد درخشش در شب
 • عدم خواص ضد تعریق
فروشگاه
0 لیست علاقه مندی ها
0 مورد سبد خرید
حساب من

مشاوره رایگان

جهت مشاوره برای پوشاک ضد تعریق فرم مقابل را تکمیل نمایید